Veľakrát som sa stretol
s výrokom typu: "milión rytmov"

a k tomu pripojeným názorom, že "rytmov je tak veľa, že to sa naučiť ani nedá... " Uznávam, že takáto informácia nás dokáže riadne zneistiť a väčšina z nás si po nej dá s problematikou rytmu pokoj. A potom si celý čas brnkajú iba tak "pre seba" a vždy, keď majú pred niekym zahrať, pripoja vetu "ale rytmus nehrám dobre..."

         A čo povieš na to, keď Ti teraz oznámim, že rytmov, ktoré v pop-music, blues a rocku používame, je len niečo cez 20? A pritom k hre pesničiek sa bežne používa asi tak polovica z nich! Je to fakt, základných rytmov nie je viac! To, čo hudobníkovi naháňa strach, sú kombinácie týchto rytmov! Ono sa to totiž často javí ako nejaký veľmi ťažký rytmus! NIE JE TO ALE TAK - v skutočnosti sa vždy jedná iba o pospájanie niekoľkých základných rytmov!

 

         Áno, existujú ešte rytmy "spestrené" pomlčkami, bodkami, tlmením strún, kombinovaným hraním na basové a tenké struny, rymickými údermi po tele gitary... , ale bez základov (nácvik základov tvorí prvú polovicu tejto videoknihy), sa nedá zahrať vlastne nič.

         Toto je ozajstné TAJOMSTVO! Zatiaľ som sa nestretol so žiadnou knihou, publikáciou, či stránkou, kde by boli rytmy, ktoré sa tu ideme učiť, takto po kope, prehľadne zoradené, odčlenené od zbytočností a pripravené na trénovanie. A pritom ich vzájomným kombinovaním dokážeme zahrať 90-95% pesničiek!

 

 

gro-rozkmit3

 
Prípravný rytmus:

pripravny-rytmus1

Snaž sa porozumieť tomu, čo hráš, nehraj mechanicky.
TRÉNUJ - už zajtra to bude o dosť náročnejšie...

Rytmus sa dá zvládnuť pravidelným trénovaním. Držím Ti palce! Maroš Oravec